Багато людей вважають за краще одноразові більш щільні захисні маски багаторазового використання. У таких випадках підвищити захисний ефект та знизити ризик розвитку проблем зі шкірою допоможе «правильна» маска, яка відповідає наступним характеристикам:
- має зручну посадку, і водночас досить щільно прилягає до носа, з боків та під підборіддям – це підвищує її захисний ефект. Прекрасно, якщо її петлі можна відрегулювати, щоб потім раз-по-раз не поправляти її на обличчі;
- має мінімум два текстильні шари. На внутрішньому шарі, що контактує зі шкірою, тканина повинна бути м'якою, натуральною та повітропроникною. Найкращий вибір – бавовняна маска. І навпаки, потрібно виключити застосування синтетичних тканин, таких як нейлон, поліестер або навіть віскоза, особливо якщо вони використовуються як прошарок, який прилягає до шкіри: вони частіше дратують шкіру і викликають запальні плями та висипання;
-
щоб уникнути натертостей за вухами, варто підбирати маски з різними типами зав'язок та вушних петель і щодня міняти їх на інший «фасон». Якщо навіть ретельно підібрана маска на гумках викликає надмірне тертя за вухами, фахівці радять використовувати маски з петлями на ґудзиках.
Якщо створюється враження, що маска занадто щільна, тисне, або навпаки, ковзає по обличчю, потрібно від неї відмовитися: захисний ефект – нуль, це лише додатково дратує шкіру.
Ще один важливий момент - очищення багаторазової маски, в пральній машині або прання вручну з використанням прального засобу без алергенів. Наразі більшість авторитетних організацій охорони здоров'я рекомендують прати тканинну маску після кожного використання. Це захистить вас не лише від коронавірусу, а й від подразників, які негативно впливають на стан шкіри обличчя. Поправши маску, перевірте її форму: якщо вона більше не прилягає щільно (і зручно) до обличчя, то втрачає свої захисні властивості.
Карантин: час подбати про шкіру
Постійне носіння маски може стати важким випробуванням шкіри обличчя. Насамперед, цей захисний захід може серйозно нашкодити красі, викликаючи такі проблеми, як запальні плями, лущення шкіри, висипання, свербіж або загострення вугрової хвороби. Справа в тому, що захисні маски створюють на шкірі обличчя оклюзивне (закупорене, непрохідне) середовище, що збільшує кількість вологи в закритій ділянці. Такий надлишок вологи не викликає проблем, якщо надіти маску на короткий період часу, наприклад, при покупці продуктів у супермаркеті або під час відвідування клініки. Але при носінні маски вже протягом кількох годин надлишок вологи може стати причиною проблем, найбільш поширені з яких – подразнення в області носових перегородок, на підборідді або щоках, а також почервоніння та прищі. Перелічені проблеми найчастіше зустрічаються у людей із дерматологічними запальними станами, такими як:
- акне (вугровий висип),
- розацеа, купероз (розширені судини на шкірі),
- атопічний дерматит (екзема),
- періоральний чи алергічний дерматит.
У разі перерахованих дерматологічних захворювань при тривалому носінні маски для обличчя, стан шкіри погіршується досить швидко. Майже так само страждає від тривалого носіння маски суха або чутлива шкіра обличчя. Однак відмовлятися від «біозахисту» не варто, достатньо змінити щоденний догляд за шкірою.
Догляд за шкірою на період носіння захисної маски
Дерматологи радять забути про професійний макіяж на час, коли доводиться постійно носити захисну маску. Справа в тому, що тональний крем, «захований» під маскою, може забити пори та спровокувати появу комедонів чи запальних висипань. Якщо без повного макіяжу ніяк, потрібно хоча б постаратися використати для цього легку косметику.
Щодо стандартного догляду, не слід застосовувати для шкіри обличчя грубі, зернисті скраби: вони вдесятеро збільшують ризик подразнення. Подібні агресивні продукти здатні значно погіршити перебіг запальних дерматологічних захворювань (таких як акне), оскільки вони руйнують гідроліпідну мантію шкіри. Так само варто відмовитися від дратівливих шкіру очищаючих засобів, насамперед продуктів на спиртовій основі.
Взагалі, період карантину – не час для випробування нових косметичних засобів для догляду за шкірою обличчя, оскільки вони можуть дратувати шкіру: носіння маски навіть на короткий час може зробити навіть цілком нормальну шкіру чутливою і більш «примхливою». У такій ситуації спровокувати проблеми можуть навіть засоби догляду за шкірою, на які в минулому не було жодних нарікань.